Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Artykuł na temat psychosomatyki
Psychosomatyka
Psychosomatyka

Dlaczego oddech nosem rozluźnia?

widok na góry

Czasem słyszysz, że należy oddychać nosem. Na jodze powtarzają Ci to do znudzenia.

Na pytanie - dlaczego. Usłyszysz zapewne, że poprzez to się rozluźnisz.

Dobrze, ale dlaczego tak się dzieje?


Nos jest silnie ukrwiony. Nie bez przyczyny. W nabłonku wyściełającym naczynia krwionośne wewnątrz jamy nosowej oraz w zatoce przynosowej jest produkowany związek, który jest pewną “informacją chemiczną”dla naszego organizmu - tlenek azotu.


Nie jest on produkowany nigdzie indziej.

Zaistnieje w naszym ciele tylko jeśli będziemy oddychać przez nos.


Jaka jest jego rola?

Ról jest kilka - same pozytywne.


  • Współdziałając z dwutlenkiem węgla pomaga wiązać i uwalniać tlen w krwinkach czerwonych.
  • Poprawia elastyczność oraz napięcie naczyń krwionośnych, rozszerza je oraz rozluźnia mięśnie gładkie - co obniża ciśnienie krwi. Osoby oddychające ustami są więc bardziej narażone na problemy sercowo-naczyniowe oraz na udar mózgu.
  • Poprawia powysiłkowy czas regeneracji organizmu, ponieważ dzięki niemu więcej krwi dostaje się do naszych mięśni. Dokrwione dzięki niemu mięśnie pozbywają się szybciej kwasu mlekowego - czyli oddychając nosem będziemy szybciej pozbywać się “zakwasów”. Podobnie jest jeśli chodzi o “poczucie zmęczenia” - minie szybciej jeśli oddychasz nosem.
  • Jest neuroprzekaźnikiem, który pozwala na szybszą komunikacje komórek mózgowych. Zwiększa to zdolność uczenia się oraz skraca czas rozwiązywania zadań. Pomaga w koncentracji. Badanie dowodzą, że dzieci oddychające ustami mają gorsze wyniki w nauce.
  • Tlenek azotu reguluje także nasz układ nerwowy, a dokładniej układ współczulny - “tryb walki lub ucieczki”. Jeśli oddychamy nosem możemy łatwiej kontrolować nasze zachowanie i reakcje w stresowych sytuacjach. Jego obecność w organizmie powoduje, że mniej odczuwamy emocje negatywne - zdenerwowanie czy strach. Jesteśmy więc w stanie nad nimi łatwiej zapanować.
  • Jego właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych wpływają na nasze libido - popęd seksualny i funkcje seksualne. Jest to oczywiście także połączone z przywracaniem prawidłowego funkcjonowania układu przywspółczulnego - odpowiadającego za relaks, sen, trawienie, prawidłową immunologie oraz życie seksualne. Dlatego też jesteś bardziej rozluźniona/y jeśli oddychasz nosem.


Z wiekiem produkcja tlenku azotu w naszym ciele słabnie, dlatego tak ważne jest aby szczególnie w drugiej połowie życia nauczyć się oddychać wyłącznie nosem.


Warto też wiedzieć, że produkujemy więcej tlenku azotu kiedy oddychając nosem robimy to POWOLI.

Zamknij więc usta i weź powolny wdech nosem.

Zrób powolny wydech nosem.

Na zdrowie 💚

Tagi wpisu