Logo Joga Gliwice
Logo Joga Gliwice
Studio Jogi | Ajurweda
Studio Jogi | Ajurweda
Studio Jogi | Ajurweda
  • Ajurweda
  • Jedzenie które łagodzi emocje według ajurwedy

Jedzenie które łagodzi emocje według ajurwedy

joga i ajurweda Iza Raczkowska

Ajurwedyjskie leczenie polega na przywracaniu harmonii naszej pierwotnej natury. W ajurwedzie zasadą przewodnią jest twierdzenie, że “podobne zwiększa podobne” tak więc stosujemy ją w terapii. Zazwyczaj należy zacząć więc leczenie od zneutralizowania stanu negatywnego za pomocą elementów o cechach przeciwstawnych zaburzeniu.


Takie też zasady stosuje się do leczenia w ajurwedzie zaburzeń psychicznych. Jeśli więc nasz umysł jest zaburzony z powodu nadmiaru emocji jakie odciska w nas rzeczywistość stosuje się terapię polegającą na ich łagodzeniu. Strach i niepewność łagodzimy zmianą stylu życia, zmianą nawyków oraz dietą oczywiście.


Jaka dieta najbardziej łagodzi niepewność i strach według ajurwedy? Oczywiście dieta dla osób konstytucji vata.


Jako, że vata budują żywioły przestrzeni akaśa i powietrza waju  charakteryzujące się suchością, lekkością chłodem  do jej łagodzenia stosujemy pokarmy równoważące te cechy czyli pożywienie nawilżające, ciężkie i ciepłe.

Smaki równoważące dosha vata to smak słodki, kwaśny i słony. Smaki gorzki, cierpki i ostry zaburzają tę dosha i dlatego nie powinno się ich za często używać jeśli chce się pożywieniem złagodzić emocje.

joga i ajurweda Iza Raczkowska

Jeśli chcemy łagodzić nasze stany psychiczne pożywieniem powinniśmy unikać dużej różnorodności pokarmów w czasie pojedynczego posiłku. Najlepsze będą w tej sytuacji posiłki odżywcze i łagodne. Najlepiej jednodaniowe i jednogarnkowe.


Aby złagodzić zaburzenia vata powinniśmy też starać się spożywać posiłki powoli i w spokojnej atmosferze - skupiając się tylko na jedzeniu. Nie powinny także omijać posiłków ponieważ potrzeba stałego i zrównoważonego źródła energii w ciągu całego dnia jest tu istotna. Jeśli więc chcesz złagodzić uczucie strachu czy niepewność nie zaczynaj diety odchudzającej ani redukcyjnej. To zostaw sobie na czas spokoju i nadmiaru. Nie znaczy to, że mamy się przejadać. Przejadanie bowiem także wzmocni i zaburzy nierównowagę powodowaną przez emocje.


Trzeba także brać pod uwagę to, że element vata nasila się wraz z wiekiem, a więc im jesteśmy starsi - tym łatwiej ulega zaburzeniu. Czyli im jesteśmy starsi tym bardziej jesteśmy podatni na kompulsywne myślenie o problemie, przejmowanie się wszystkim co popadnie, bezsenność lub wybudzanie się w nocy z powodu “nocnych strachów”.

joga i ajurweda Iza Raczkowska

W takim czasie powinniśmy jeść cztery posiłki dziennie. Ważne jest tu codzienne śniadanie - ciepłe i pożywne. Najlepsze są wszelkie owsianki i kleiki zbożowe z owocami lub zupy kremy. Świetne będą też placki, podpłomyki - podawane na ciepło. Pokarmy i napoje powinny być teraz w większości wyłącznie ciepłe. Bardzo dobrze na dania obiadowe czy lunchowe na ten czas przysłużyć się może tradycyjna kuchnia indyjska. Wszelkie gulasze warzywne - sycące i kremowe typu curry i sabji będą tu jak najbardziej na miejscu. Ciepłe przekąski indyjskie także. Zupy zarówno w postaci kremów jak i tradycyjne na przykład odmiany sambaru lub rzadszego dalu. Jedynie co powinniśmy pamiętać, że jeżeli dieta ma łagodzić emocje powinniśmy w niej zmniejszyć ilośc smaku ostrego, który w kuchni indyjskiej jest często obecny. Powinniśmy także spożywać owe dania raczej z plackami niż z ryżem. Jeśli już wybierzemy ryż, należy go przed gotowaniem (na sucho) uprażyć przez 3 minuty na łyżce masła klarowanego, a dopiero potem zalać wodą.

joga i ajurweda Iza Raczkowska

Słona owsianka - kanda poha


Składniki:
1 szklanka płatków owsianych;
1 duża czerwona cebula;
1 szklanka mleka kokosowego;
1/2 szklanki zielonego groszku;
1/2 pęczka zielonej kolendry;
4 łyżki orzechów mieszanych;
3/4 łyżeczki soli;
1 łuczka ghee lub oleju kokosowego;
1/2 łyżeczki nasion gorczycy;
1/2 łyżeczki kurkumy;
1 łyżeczka curry;
1/2 łyżeczki bazowego cukru;
2 łyżki soki z limonki;
1/4 łyżeczki asafetydy;
1 malutka papryczka chilli;


Namaczamy płatki w 1 1/2 szklanki wody. Odstawiamy na minimum godzinę. Orzechy kroimy i parzymy na suchej patelni. Cebulę i papryczkę kroimy drobniutko. Na patelni rozgrzewamy ghee i wrzucamy gorczycę. Jak zacznie strzelać dorzucamy papryczkę, asafetydę oraz posiekaną cebulę. Smażymy mieszaj aż nie zeszkli. Dorzucamy curry i kurkumę, groszek, cukier, sól. Mieszamy dusimy chwilę i zalewamy mlekiem kokosowym. Mieszamy aż mleku się wchłonie. Dodajemy orzechy prażone i jeszcze chwilę dusimy. Posypujemy kolendrą i polewamy sokiem z cytryny.

Tagi wpisu